Menu

Governing Body and Trustees

Governing Body Membership

Please find below a list of the Trustees/Directors of the Governing Body of The Bishop Wand Church of England School. 

Governor Name

Governor Position

Mandate

Term of Office

Specific Responsibilities

Mr D N Aldridge

Foundation

Headteacher

Ex Officio

Admissions Committee

Mrs C Batt

Foundation

Spelthorne Deanery

18th May 2020

Vice Chair of Governing Body

Pay Committee

Dr M J Barlow Foundation LDBS 20th December 2020  

Mrs M Bramhall

Parent

Parents

7th December 2018

Child/children attend school

Mrs T-A Cutbush

Staff

Staff

14th July 2019

 

Revd A Downes

Foundation

Vicar of St Mary’s Church, Sunbury

Ex Officio

Admissions Committee

Mr P D Frith

Staff

Staff

15th November 2021

Admissions Committee

Mr C J Fowler Parent Parents

8th March 2021

Sixth Form Link Governor

Mrs C Gill

Foundation

Hounslow Deanery

31st July 2020

Safeguarding Governor

Pay Committee

English Link Governor

Mr B P Grew

Foundation

Bishop of Kensington

31st July 2020

 

Mrs D Howley

Foundation

LDBS

31st October 2020

Chair of Governing Body

Admissions Committee

Pay Committee

History Link Governor

Mr I J Kirk

Foundation

Members

28th November 2020

Responsible Officer

Admissions Committee

Revd Dr A Saville

Foundation

Area Dean of Spelthorne

Ex Officio

 

Mr T J G Wood Staff Staff 8th March 2021  

 

If you wish to contact any Governor, please telephone or email Helen Orton, Clerk to the Governing Body on 01932 778639 or at email address horton@bishopwand.surrey.sch.uk